Skládaný betonový plot můžete stavět sami, ale také nemusíte
Máte v plánu postavit skládaný betonový plot na rozsáhlém pozemku, který se nachází ve svahu, například v rekreační oblasti u lesa? A už máte propočítaný počet jednotlivých segmentů, které budou k výstavbě zapotřebí? Pak si ještě rozmyslete, zda stavební práce zvládnete sami, anebo je raději svěříte někomu jinému. S jakými obtížemi se tu můžete setkat?
Balvany a skála – například v okolí Berounky se v chatových oblastech vyskytují borovice a ty rostou i na skalnatých podložích. Na některých místech naleznete na pozemku obrovské balvany a v horším případě narazíte přímo na skálu. Na takovéto podmínky již amatér nestačí a je nutné povolat pro výkopové práce profesionály.
Kořeny stromů – nechcete-li, aby okolní stromy odumřely, musíte výkop provádět s velkým citem, abyste nepřesekali kořenový bal. Toto je poměrně náročná a zdlouhavá práce a ne každý ji zvládne. Profesionálové jsou však i na takovéto situace zvyklí.
Sklon svahu – betonování sloupků a vkládání desek mezi sloupky je jednodušší na rovině, než ve svahu. Svažitý terén vyžaduje také náročnější přípravné práce, zejména bezchybné měření roztečí mezi sloupky. I pokládka desek tu probíhá déle a je zde složitější využití mechanizačních prostředků, například kladkostroje s opěrnou trojnožkou. Ne vždy se také do svahu dostane autojeřáb, a pak je ruční zasouvání desek do drážek ve sloupcích velmi namáhavé i nebezpečné.
Barevné řešení – někteří lidé nemají přesnou představu o tom, jak lze betonový plot sestavit, aby barevně ladil s okolím. S tímto se raději nejprve poraďte, třeba právě s profesionály, kteří vám mohou navrhnout namísto snahy o co nejpřesnější soulad barev a odstínů s domovní fasádou spíše prudký kontrast. U kontrastních barev totiž neřešíte ani drobné odlišnosti v barvě materiálu a jejich vzájemné kombinace jsou i estetičtější. Jako příklad bychom mohli uvést plot zbarvený do červena s bílou domovní fasádou, anebo plot zelený či okrový, pokud volíte fasádu oranžovou či růžovou.